Lubisz historię? Zobacz, skąd możesz czerpać wiedzę na jej temat!

Historia, którą znasz ze szkoły, nie była zbyt ciekawa, prawda? Mnóstwo dat do zapamiętania, ważnych bitew, które do niczego nie prowadziły, konfliktów i innych niezbyt dobrych wydarzeń… Ale przecież nie tylko na nich opiera się historia naszego kraju i całego świata. Jeśli chcesz poznać jej ciekawsze oblicze, możesz skorzystać ze zgromadzonych przez nasz sposobów!

Filmy i seriale historyczne

Dobrym pomysłem na poznanie historii są filmy i seriale historyczne. Ważne, by były one oparte na prawdziwych wydarzeniach, bo w innym wypadku fikcja może sporo namieszać. Przykładem takiego serialu jest “Outlander”, w którym możemy zobaczyć kolonizowanie Ameryki, słynną Herbatkę Bostońską czy wykorzystywanie niewolników oraz codzienność ludzi z tamtych czasów. Choć bohaterowie serialu są fikcyjni, to cała otoczka historyczna nie mija się z prawdą. Sam przyznaj, że historia podana w taki sposób jest o wiele ciekawsza!

Książki, wiersze i opowiadania

Nikt tak dobrze nie przekazuje historii, jak ludzie. Ale trudno (w sumie to wręcz niemożliwe!) spotkać osoby, które żyły trzysta lub pięćset lat temu. Dlatego z pomocą przychodzą nam nieśmiertelne dzieła literackie. Możesz przeczytać klasyków literatury polskiej lub zagranicznej. Jak znaleźć wszystkie utwory, którym warto poświęcić uwagę? Jeśli chcesz zaoszczędzić czas i mieć wszystko w jednym miejscu, wybierz podręcznik do języka polskiego (tak, do języka polskiego, nie do historii!).

Możesz sięgnąć po “Oblicza epok 3.1” lub “Sztuka wyrazu część 3”, z których dowiesz się, w jakich czasach żył Fiodor Dostojewski i jak wyglądały realia tamtejszej Rosji. Poznasz Kazimierza Przerwę-Tetmajera i innych młodopolskich poetów, którzy miłowali w absyncie i słowie pisanym.

O Polskich realiach życia opowie Ci Władysław Reymont, który napisał o całym roku na wsi w “Chłopach”. Przeczytaj koniecznie i zobacz, jak bardzo zmieniło się codzienne życie od tamtego czasu! Sięgnij też po książki z czasów wojny i dwudziestolecia międzywojennego. Takie opowieści pomogą Ci zrozumieć, co dzieje się na świecie, bo wojny są nieodłącznym elementem naszego życia.

Wizyty w muzeach i na wystawach

Dobrze wybrać się do muzeum historycznego. Przewodnik opowie Ci o takich rzeczach, których próżno szukać w książkach do historii. Fascynujemy się zagranicznymi postaciami, np. angielskim królem Henrykiem VIII znanym z posiadania sześciu żon, a nie znamy przeszłości naszych władców, które bywają równie zaskakujące. Poszukaj muzeum w Twojej okolicy i koniecznie się do niego wybierz w najbliższym czasie.

Historia, którą znasz ze szkoły, nie była zbyt ciekawa, prawda? Mnóstwo dat do zapamiętania, ważnych bitew, które do niczego nie prowadziły, konfliktów i innych niezbyt dobrych wydarzeń… Ale przecież nie tylko na nich opiera się historia naszego kraju i całego świata. Jeśli chcesz poznać jej ciekawsze oblicze, możesz skorzystać ze zgromadzonych przez nasz sposobów! Filmy…